Jižní Korea začne letos přecházet na Linux

0
south korea open source

Jihokorejská vláda oznámila, že na konci roku přepne počítače používané ústřední vládou, místními samosprávami a veřejnými institucemi na operační systémy založené na Linuxu.

Vládou plánované operační systémy založené na Linuxu jsou Cloud OS, Harmonica OS a TMAX OS. Jako důvod vláda uvádí, že systém Windows je třeba upgradovat jednou za pět let a zmínila také zastavení podpory systému Windows 7.

Již v dubnu zahájilo jihokorejské ministerstvo veřejné správy a bezpečnosti pilotní test operačních systémů založených na Linuxu pro veřejné instituce. Ministerstvo národní obrany země v současné době testuje Harmonica OS, zatímco poštovní služba testuje operační systém TMAX.

Program se bude v průběhu let postupně rozšiřovat a Jižní Korea očekává, že do roku 2026 většina vládních subjektů použije operační systémy založené na Linuxu. Při přechodu budou vyloučeny zvláštní případy na ministerstvech a agenturách závislých na systému Windows.

Dále jihokorejská vláda plánuje do druhé poloviny roku 2020 implementovat Desktop jako službu (DaaS), která bude využívat virtuální PC prostředí běžící v soukromém cloudu. Vláda také do konce roku odstraní pluginy ActiveX.

Díky zavedení systému DaaS očekává jihokorejské ministerstvo úspory až 72% nákladů na pořízení dvou nezávislých počítačů pro podnikání a internet. S DaaS lze jediný systém použít k plnění obou úkolů přístupem ke vzdálenému počítači přítomnému v datovém centru. Vláda vyvine bezpečnostní standardy a standardní modely pro DaaS a letos v říjnu zahájí pilotní testy.

Zdroj: beebom.com