Spořitelna nasadila kontejnerovou platformu Red Hat OpenShift

0
Red Hat OpenShift

Česká spořitelna zrychlila vývoj pomocí platformy Red Hat OpenShift. S ohledem na usnadnění přechodu k digitálním službám banka pomocí tohoto plně podporovaného inovativního řešení zjednodušila vývoj, odstranila duplicitu úkonů a zkrátila čas zavádění nových služeb na trh.

Petr Lipka, Enterprise Architect v České spořitelně: „S pomocí platformy Red Hat OpenShift můžeme využívat principy automatizovaného vývoje a provozu (DevOps) pro pružnější tvorbu produktů.“

S cílem získat pro své služby vyšší škálovatelnost, flexibilitu a cenové výhody vyvinula v roce 2016 Česká spořitelna strategii veřejného cloudu. S ohledem na podporu technologického přístupu chtěla banka přijmout agilnější způsoby vývoje a tvorby aplikací a zjednodušit aplikační prostředí.

„Digitální transformace není pouze otázkou IT nebo technologií. Vyžaduje komplexní restrukturalizaci způsobu práce a služeb zákazníkům,“ říká Petr Lipka, Enterprise Architect v České spořitelně a dodává, že „v České spořitelně máme přibližně 250 aplikací s velkým procentem duplicit.“

Česká spořitelna se rozhodla vytvořit hybridní cloudovou platformu s technologií od důvěryhodného dodavatele – společnosti Red Hat. Banka od roku 2009 úspěšně používá systém Red Hat Enterprise Linux, přičemž na jeho provozu spolupracuje s firmou ELOS, lokálním platinovým partnerem společnosti Red Hat.

„Cloud bude zásadní součástí naší strategie. Již nyní pracujeme se systémem Microsoft Azure a jako vhodnou alternativu zvažujeme AWS (Amazon Web Services),“ popisuje situaci Lipka a dodává, že „principy spolupráce se společností Red Hat nám vyhovují a kontejnerová platforma Red Hat OpenShift nám zajistí životně důležitou podporu napříč jednotlivými prostředími, kterou potřebujeme ke sjednocení naší práce, ať už přímo v bance, nebo v cloudu.“

Kontejnerové prostředí Red Hat OpenShift vychází ze systémů Kubernetes a Red Hat Enterprise Linux a nabízí jednotnou, centralizovanou aplikační platformu v jakémkoli cloudu. Vestavěné možnosti upgradování a správa životního cyklu pomáhají týmům České spořitelny rychle a spolehlivěji vyvíjet, nasazovat a konzistentně spravovat kontejnerové aplikace. Řešení Red Hat Satellite zajišťuje správu infrastruktury, včetně bezpečnostních záplat a řešení problémů, a pomáhá zachovat efektivitu a bezpečnost platformy OpenShift.

Po spolupráci s firmou ELOS na úvodním lokálním nasazení kontejnerové platformy OpenShift požádala Česká spořitelna konzultační divizi společnosti Red Hat o třítýdenní školení v pražském ústředí banky, kde proběhlo testování a optimalizace řešení. Současně zde došlo k potvrzení koncepce a plánů implementace pro expanzi do veřejného cloudu.

Úvodní migrace banky na platformu OpenShift zahrnovala několik zákaznických digitálních bankovních aplikací, současně s plány na rozšíření migrace, jak se týmy s novým prostředím postupně seznamovaly.

Rozšíření úspěchu firemního systému open source

Průběh zavádění platformy OpenShift v České spořitelně pečlivě sledují další členové skupiny Erste Group: „Sdílíme podrobnosti o úspěchu projektu s ostatním členy skupiny a snažíme se identifikovat nejlepší postupy a další prvky, které je možné využít i jinde v rámci celé skupiny,“ řekl Lipka.

Česká spořitelna plánuje do konce roku 2019 pokračovat v migraci aplikací do prostředí OpenShift a nadále zvyšovat automatizaci a integraci s cílem dalšího zlepšování efektivity vývoje.

„S ohledem na zajištění vyšší integrace a lepšího odhalování potenciálních problémů již nyní hledáme nové funkce, které bychom s kontejnerovou platformou Red Hat OpenShift propojili,“ odhaluje Lipka. „Se společností Red Hat chceme zachovat dlouhodobou spolupráci, neboť vidíme, že riziko, které jsme při přijetí firemního prostředí open source podstoupili, se již vyplácí.“