Tropic Square – TRuly OPen IC

0
SatoshiLabs open source

SatoshiLabs je česká technologická firma, která změnila svět zabezpečování kryptoměn. Před 7 lety uvedli čeští developeři na trh první hardwarovou peněženku na Bitcoin s názvem Trezor. V roce 2020 přicházejí tvůrci Trezoru s dalším projektem, který má v plánu významně zlepšit zabezpečování dat.

SatoshiLabs působí především v oblasti zabezpečení kryptoměn. Na své cestě se tvůrci Trezoru potýkali s mnohými obtížemi, přičemž nejpalčivějším současným problémem bylo nalezení vhodného, dostatečně bezpečného, ale zároveň veřejně auditovatelného čipu. Jelikož na trhu neexistuje žádné vhodné hardwarové řešení, které by zároveň umožňovalo komunitě nezávisle nahlížet do dokumentace a ujistit se, že v něm nejsou schována žádná tajemství či překvapení, a který by byl dostatečný pro zabezpečení hardwarových peněženek, rozhodli se v SatoshiLabs jít vlastní cestou.

Nová holdingová společnost Tropic Square vznikla za účelem vyvinout co nejvíce auditovatelný open-source čip. Cílem je poskytnout zákazníkům transparentní údaje a přístup ke specifikacím designu, ověření a testování bez nejasností. Tento open source přístup je důležitý proto, aby zákazníci měli jistotu, že před nimi výrobci úmyslně netají žádné informace.

SatoshiLabs pro tento účel spojuje síly s Evženem Engelberthem (CEO), expertem s více než 18letou zkušeností na poli zakázkové výroby elektroniky (EMS), a bývalým obchodním ředitelem Jablotron Group, a také s Janem Pleskačem (CTO), zkušeným ASIC/FPGA design architektem a aplikačním inženýrem s pracovní historií ve společnostech jako Intel a S3 Group.

“Věříme, že uvedení auditovatelného čipu bude mít velký dopad na trh. Rozhodně existuje potřeba mít čip bez jakýchkoli dohod o mlčenlivosti (NDA), bez možných skrytých doložek a jakýchkoliv omezení. Toto řešení nebude přínosem pouze pro oblast Bitcoinu, ale má potenciál i pro další oblasti, které potřebují nezávislost, transparentnost a open-source přístup, jako například internet of things, ale i další.” — Evžen Englberth, CEO Tropic Square s.r.o.